Kanal Tedavisi

Yaşamımızın devamlılığı için gerekli olan vitamin ve mineralleri besinler yoluyla almaktayız. Bu besinlerde ilk olarak ağızda dişler tarafından çiğnenmektedir.  Tabi dişlerin uzun yıllar boyu bu şekilde kullanılması için sağlıklı bir bakım ve temizleme işlemi yapılmalıdır. Eğer bu işlemler yapılmazsa çeşitli çürükler, sararma, ağrı, diş minesinin zedelenmesi, ağız kokusu ve oldukça kötü bir görünüm ortaya çıkmaktadır. Bu gibi sorunların tedavisi için uygulanan yöntemlerden biri olan kanal tedavisi de diş sağlığı açısından oldukça önemli bir yerde bulunmaktadır.

Kanal tedavisi başarı oranı oldukça tercih edilen bir uygulamadır. Diş içerisinde bulunan sinirlerin kendini onaramayacak durumda olduğu zamanlarda uygulanmaktadır. Pulpa adı verilen diş içerisindeki sinirler dişin beslenmesinden sorumludur. Bunun yanı sıra dişe canlılık da kazandıran bir dokudur. Bu sistem tahrip olduğu zamansa çürüme, koku, kötü görünüm en önemli şiddetli ağrı kaçınılmaz olacaktır. Genel itibari ile derin çürük veya kırık dişler pulpa dokusuna zarar vermekte ve tahrip olmasına sebep olmaktadır.

Kanal Tedavisi Aşamaları Nelerdir?

Kanal tedavisi yaklaşık 1 saat süren kısa bir işlem olmaktadır. Uzmanlarımız yapılacak bölgeyi işleme hazır hale getirdikten sonra bölgesel anestezi ile uyuşturacak ve tamamen uyuşmasını bekleyeceklerdir. Sonrasında kök kanalında ne kadar çalışılacağı belirlenecek ve kanal boşluğu şekillendirilmeye başlanacaktır. En son dezenfekte edilecek olan kanal boşluğu doldurularak işlem tamamlanacaktır. Estehaircity uzmanları işlemler tamamlandıktan sonra 2 adet radyografi olarak durumun takibini yapmaya devam edecektir. Tabi bu işlem genel bir anlatım olup diş yapınızın sorunu ve uygulama sürecine göre işlemler farklılık gözlenmektedir. Kanal tedavisi bittikten sonra ağrı gözlenmemesi için çeşitli ağrı kesicilerle önlem alınırken kanal tedavisi çene ağrısı ve kanal tedavisi dolgu konusunda uzmanlarımız tarafından bilgilendirileceksiniz. Kanal tedavisi acır mı sorusuna ise işlemden önce lokal anestezi yaptığımız için herhangi bir acı hissedilmez şeklinde cevap verebiliriz.

Kanal Tedavisi En Fazla Kaç Seans Sürer?

Kanal tedavisi süresi canlı bir diş üzerinde yapılan kanal tedavisi işleminde tek seans yeterli olmaktadır. Ancak diş canlılığını yitirmiş ve kökte iltihaplanma varsa iki veya daha fazla olarak süreç uzamaktadır.

Kanal tedavisi fiyat ve kanal tedavisi fiyatları 2018 içinse mutlaka merkezimizle irtibata geçmelisiniz. Kan damarları ve sinirlerden oluşan, dişe canlılık veren fonksiyonlarının efekti olması sonucu dişin içindeki dokuların çıkartılması işlemidir. Dişlerimizdeki çürükler diş yapısındaki diş tabakasından alt tabakaya dentin tabakasına daha sonra kan ve sinir damarlarına ulaşır ise kanal tedavisi uygulanmalıdır. Kanal tedavisi yapılması gereken bölgede enfeksiyon kontrolü sağlanarak , kök kanalı kurutulup boşluk kalmayacak şekilde mühürlenir. Belirli aralıklar ile kontrole çağrılır, kanal içindeki anti-bakteriyeller değiştirilir. Kontrol sağlandıktan sonra kanallar mühürlenerek dolgu işlemi yapılır.