Konservatif

Konservatif diş tedavisi; travma, diş çürüğü, immünolojik ve çeşitli genetik hastalıklar sonucu oluşan zararları önlemektedir. Konservatif ve endodontik şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Konservatif tedaviler ağız içerisinde rahatlıkla görülebilen ve diş yapısının daha çok mine ve dentin kısımlarını işaret eden operatif tedavi yöntemleridir. Bu tedaviler sayesinde dişin harap olmuş veya çürümüş kısımları teknolojinin gelişmesi ile birlikte diş hekimleri tarafından kullanılan özel cihazlarla temizlenmektedir. Temizleme işleminden sonra elde kalan canlı yapıda özel bir şekilde izole edilerek doğal diş yapısını yansıtacak dolgu aşamasıyla işlem tamamlanır. Bugüne kadar pek çok dolgu maddesi denenmiş olsa da en yaygını kompozit dolgulardır. Amalgam dolgu ise içeriğinde cıva bulundurduğu için tercih edilmemektedir. Cıva toksik bir madde olduğu için amalgam içerisinde bulunan miktarı çoğu kesim tarafından zehirli bulunsa da hala net bir bilgiye varılamamıştır.

Dolgu yanında dişlere fissür uygulaması da merkezimizde gerçekleştirilmektedir. Büyük azı ve küçük azı dişlerin yüzeyinde oluşabilecek çürüklerin önüne geçilmesi amacı ile girintilerin üzerine hafif veya şeffaf renkli bir koruyu kaplama yapılmaktadır. Bu işlem genelde çocukların dişlerine uygulanarak çürük oluşumu engellenmektedir. Çocuğunuz çürük risk grubu içerisinde ise sizlere bu yöntemi önererek çoğu sorunun önüne geçmenizi sağlayabiliriz. Estehaircity olarak titizlikle gerçekleştireceğimiz işlemde çocuğunuzun ilerideki diş estetiği görünümünü de garanti altına alacaksınız.

Bu uygulama sealant uygulaması olarak da bilinmektedir. Sealant tedavisi zamanla aşınabilir bir özelliğe sahip olmaktadır ancak buna rağmen çok büyük bir miktarının diş üzerinde kaldığı kanıtlanmıştır. Sert gıdaların çokça tüketilmesi ve gece diş gıcırdatma sorunu fissür örtücülerin çok daha kolay aşınmasını sağlamaktadır. Yapılan işlem sırasında diş yüzeyine bağlanma kuvveti ne kadar fazla olursa kalıcılık ve dayanıklılıkta buna orantılı olarak artacaktır. Küçük azı, büyük azı ve süt dişler,ne uygulanan bu yöntem öncesi dişler özel bir fırça ile temizlenip özel bir solüsyon yardımı ile tamamen temizlenmektedir. Sonrasında işleme hazır hale gelen dişlerde tedavi sırasında hiçbir ağrı yaşanmamaktadır. Bu sebeple küçük yaşlarda bile oldukça rahat uygulanan bir yöntemdir. Ailelerin en çok merak ettiği konservatif diş tedavisi merkezi Kadıköy ve çevre ilçelerinde diş fissür tedavisi fiyat ile ilgili geniş bilgiyi ise merkezimizde bulunan hekimlerimizden öğrenebilirsiniz.

Ağız diş tedavisinde konservatif tedavi denilince mevcut diş yapısını koruyarak yapılan işlemlerin tümüdür. Bunlar dişimizdeki çürükler ve dolgulardan oluşmaktadır. Dolgu tedavisi, bonding (lamine), fissür,  sealant uygulaması, kole dolgularıdır..