Onley-İnley Porselen Dolgu

İnley ve onley dolgu uygulaması, inley dolgu nedir sorusuyla kişilerin karşısına çıkmaktadır ve kısaca tanımlamak gerekirse seramik dolguların ta kendisi olup travma veya kanal tedavisi gibi sebeplerden dolayı dişlerde meydana gelen kayıpları tamamlayacak şekilde restore edilmesini sağlayan bir tür porselen veya kompozitten oluşmuş dolgu türüdür. Ancak seramik dolgular kompozit dolgulara kıyasla oldukları ortama çok daha fazla adapte olurlar. Seramik onley ve inley dolgular lamina veenerlerde hedeflenen dişin sağlam kısmını korumayı amaçlamaktadırlar. Bu tip dolgu türleri estetik kaygısı ve konfor beklentisi yüksek olan hastalar tarafından arka taraftaki dişlere uygulanmaktadır. Amalgam dolguya göre çok daha sağlıklı ve estetik bir görünüm kazandıran dolgular diğerlerine oranla daha uzun süre geçerliliğini korumaktadır.

Seramik Dolgu Neden Yapılır?

Seramik onley ve inley dolgunun maddesi preslenmiş olarak hazırlanan porselenden oluşmaktadır. Ve oluşan bu madde kompozit dolgulardan daha dayanıklı bir yapı oluşturmaktadır. Dişte eksik kalan yapıyı estetik bir şekilde tamamlayan seramik dolgu, uzun ömürlüdür. Dişlere biyolojik olarak kusursuz bir uyum sağlar ve asla alerjik bir duruma girip çeşitli reaksiyonlara sebep olmaz.

Kompozit dolgularda gerçekleşmesi muhtemel olan deformasyon ve aşınma durumlarının hiçbirisi seramik inley onley dolguda gözlenmez. Her açıdan daha avantajlı olan inley onley dolgular sert yiyecekleri yemenize de izin vermektedir. Yeme yüzeyleri oldukça iyi şekilde cilalandığı için leke tutmaz ve bakteri oluşumuna da sebebiyet vermez.

Seramik Dolgu Nasıl Yapılır?

Kompozit inley dolgu uygulaması estetik olarak güzel bir duruş ve sağlıklı gülüşler hedefleyen hastaları mutlu eden bir uygulamadır. Dişler tüm çürüklerden arındırılarak alınan diş ölçümleriyle porselen parçayı kısıtlayabilecek yapılar belirlenir. Laboratuvara gönderilen ölçümlerden sonraysa hazırlanan kalıpların dışında kalan bölümler mum modelaj adı verilen bir madde ile tamamlanır ve yeni kalıp dişinizin tüm anatomik yapısına uygun hale getirilir. Doktor asistanlarımızın çalıştığı kalıplar son görünümüne kavuştuktan sonra doktorumuz tarafından dişe adapte edilir ve dişle bütünleştirilir. İşlem bittikten sonra ise polisaj ve cila işlemi yapılarak dişleriniz yeni gülüşünüze hazır hale getirilir.

Onley dolgu fiyatları, porselen dolgu fiyatları 2018 ve seramik dolgu fiyatları da hastalarımız tarafından oldukça merak edilmektedir ancak fiyat konusunda en doğru bilgiyi merkezimizde bulunan hekimler tarafından alabilirsiniz.

Diş kaplaması olarak geçen, günümüz teknolojisi ile aynı zamanda diş dolgusu olarak da kullanılmaya başlanmıştır. Doktor uygulayacağı dişe göre onley veya inley olarak karar verir. Bir kaç aşamadan oluşur; ölçü alınması, hastaya geçici dolgu yapılması ardından birkaç gün sonra alınan ölçünün kişiye uygulanması şeklindedir.

Inley ve onleyler dolgu ve kuron (kaplama) arasında bir çözümdür. Dolgu yapılabilecek yeterli diş dokusunun olmadığı veya kaplanacak derecede zarar görmemiş dişlere uygulanan bir estetik bir işlemdir.

Porselen inley ve onleyi farklı kılan nedir ?

Uzun ömürlüdürler,
Kalan sağlam diş dokusunu korurlar,
Kenar sızıntısı ve yeni çürük oluşma riski minimumdur,
Diş-restorasyon uyumu çok hassastır.