Ortopedi ve Travmatoloji

Tıp bilimi içerisinde önemli kollardan biri olan ortopedi ve travmatoloji, genel olarak hareket sistemi hastalıklarını ve çeşitli yaralanma durumlarındaki iyileşme sürecinde aldığı rolle ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra hareket sistemine bağlı hastalıklar iyileştirilirken önüne geçilmesi adına koruyucu hekimlik de yapılmaktadır.

Ortopedi ve travmatoloji ameliyatları genelde yaşlıların odağında olan bir alan gibi gözükse de her ya grubu çeşitli problemlerle karşılaşabilir. Ortopedi ve travmatoloji cerrahisi alanında uzman doktorlarımız sizlere bu konuda yardımcı olacak ve Estehaircity’nin tüm hizmetlerini tedaviniz için seferber edecektir. Ortopedi ameliyatları hakkında çeşitli bilgilendirmelerle ilerleyecek süreçte hastalar hareket sisteminde yer alan bozukluğun çözümünü çeşitli yöntem ve tedavilerle gerçekleştirebilecektir.

Ortopedi kelimesinin geldiği kökenden bahsedecek olursak orthos düzgün ve pedios çocuk anlamına gelmektedir. İki kelimenin birleştirilmesiyle oluşmuş olan bu sözcük hareket sisteminde oluşan hastalıklardan kurtulmuş bireyler elde etmeyi amaçlamaktadır. Travmatoloji nedir diye soracak olursanız da kaza geçirmiş yaralanmalı ve hasarlı hareket sisteminin eski haline dönmesini ve hayat kurtarmayı hedeflemektedir. Hareket sistemini oluşturan diğer bir önemli nokta ise iskelet yapısıdır. Kemikler çıkıntılı bir yapıya sahiptir ve çıkıntıların olduğu bölgeler vücutla bir bütünlük sağlar. Dik durmamızı sağlayan omurga bölgesinde oluşan özellikle skolyoz ve diğer hastalıklarda ortopedinin tedavi alanına girmektedir.

Ortopedi ameliyatları kişilerin şikayetine vücudundaki hasara göre değişen birçok yöntemle yapılmaktadır. Ameliyat sonrasında fizik tedavi çalışmalarıyla desteklenen süreçte ortopedi ve travmatoloji alanında en iyi doktor ile çalışmanız sağlığınızı garanti altına almanızı sağlayacaktır.Yaşlılıkta oluşan kemik ve hareket sitemi hastalıkları daha fazla olacağı ve ağrılı geçeceği için mutlaka hekimlerime başvurmalı ve ortopedi ameliyatı sonrası bakım konusunda hekimlerimizin yönergelerine uymalısınız. Ortopedi ameliyatlarında anestezi nasıl gerçekleştirilir ve yaşlılarda durum süreç nasıl işler sorusunun cevabını ise hekimlerimiz tamamen bilgileneceğiniz şekilde verecektir. Böylelikle hastalığınızın sebebini ve tedavi sürecini öğrenerek içiniz rahat bir şekilde operasyona hazır hale gelmiş olacaksınız. Özellikle bacak ve sırt bölgelerine uygulanan ortopedi işlemleri ortopedi ve travmatoloji el cerrahisi olarak diğer uzuvlarınızda da başarılı bir iyileşme sağlamaktadır.