Eklem Protezleri ve Cerrahisi

Eklem protezleri özellikle diz ve kalça eklemlerinin kireçlenmesi sonrasında hareketin kısıtlanması durumunda uygulanmaktadır. Hastaların yaşam kalitesini düşüren bu durum hayati fonksiyonları olumsuz etkilemekte ve kişilerin yürüme mesafesi oldukça kısıtlanmaktadır. Bu tür durumları ortadan kaldırmak için uyguladığımız eklem protezleri son 40 yıldır uygulanan bir yöntemdir ve hastaların yaşamlarını kolaylaştırmaktadır. Metal, güçlendirilmiş plastik ve seramikten oluşan bu protezler bilim ve teknolojinin gelişmesiyle daha da farklı içerikte metalürji malzemeleri ile donatılmıştır. Titanyum gibi hem sağlam hem de oldukça hafif malzemelerden yapılan bu protezleri merkezimizdeki hastalara çeşitli ameliyatlar ile uygulayıp oldukça sağlıklı sonuçlar almaktayız. Eklem protez ameliyatı eklem protez cerrahisi adı altında uygulanmakta ve Estehaircity olarak sorunlarınızı çözüme kavuşturmak için profesyonel bir ekiple çeşitli çalışmalar yürütmekteyiz. Özellikle yaşlılar tarafından başvurulan kalça eklem protezleri yürüme mesafesini uzatıp sorunları azami seviyeye indirgerken eklem protezi ameliyatı başka alanlarda da hastaları sağlığına kavuşturmaktadır.

Eklem Protezi Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılmaktadır?

Eklem protezi ameliyatları genel olarak sıkça görülen eklemin dejeneratif durumlarında uygulanmaktadır. Halk arasında eklem kireçlenmesi olarak bilinen bu durum genelde yaşı geçkin hastaların birincil problemleri arasındadır. Erkeklerdeyse kalça eklem problemi görülürken kadınlarda da diz eklem kireçlenme sorunları görülmektedir. Bunların yanı sıra romatizmal sendromlarda da eklem protezlerine başvurulmaktadır. Her yaşta uygulanabilen bu yöntem genelde 60 yaş ve üzeri hastalarda daha çok tercih edilir. Çünkü eklem protezi çok erken yaşlarda takılırsa çeşitli gevşeme sorunları görülmektedir. Araştırmalar sonucu 10-15 yıl arası ömür biçilen protezler bugün gelişmiş teknolojinin ürünleriyle tasarlandığı için 20-25 kadar dayanabilmektedirler.

Parmak Eklem Protezi Ameliyatı Nedir?

Doğuştan gelen anomali durumları, çeşitli tümörler ve amputasyon travmaları sonucunda parmak eklem protezi uygulanmaktadır. Gündelik hayattaki işlevleri olumsuz yönde etkileyecek bu durumda ilgili operasyon hekimlerimizce yapıldığı zaman hastalar elini tüm işlevleriyle kullanabilmekte ve psikolojik olarak endişeli bir süreçten kurtulmaktadır. Amaç eli düzeltip fonksiyonlarının geri kazanılmasını amaçlamak olduğu kadar estetik görünümü de bozmamaktır. Bu sebeple ekiplerimiz olabilecek en kusursuz şekilde ameliyatı gerçekleştirmektedirler. Çene eklem cerrahisi de aynı şekilde hedefler amaçlanarak gerçekleştirilmektedir. Çene cerrahisi Kadıköy ve çevresindeki hastalar tarafından merkezimizde oldukça sık tercih edilen cerrahi müdahaleler arasında yer almaktadır.