Skolyoz

Omurga eğriliği tedavisi tıp dilinde skolyoz olarak karşımıza çıkmaktadır. Genellikle kişilerin büyüme zamanında ortaya çıkan ve doktorlar tarafından tanısı konan bu hastalık değişik sebeplere bağlı olarak omurganın sola veya sağa kaymasına yada kendi etrafında dönmesine sebep olmaktadır. Eğer hastalığın teşhisi küçük yaşlarda konduysa ve tedavi edilmediyse de kişilerin yaşamını çok ciddi şekilde tehdit etmektedir.

Skolyoz ameliyatı için merkezimize başvuran hastalarımızdan çoğu teşhisinin tam olarak ne olduğunu kestiremediği için detaylı bir anlatım ile size bu rahatsızlığı geniş kapsamlı olarak tanıtmak istiyoruz. Skolyoz halk dilinde herkesin bildiği omurganın çeşitli yönlere eğrilmesi hastalığıdır ve görülme sıklığı %0.2-6 arasında değişmektedir. Omurgada oluşan en eski deformasyonlardan biri olan bu hastalık genel olarak gelişme çağının başlarında çocuklarda omuz asimetrisi oluşarak sırtın bir bölgesinde kabarıklık şeklinde kendini göstermektedir. Ebeveynler tarafından fark edilen durumun ciddiyeti omurların sağa sola doğru hareket etmesi gösterecektir. Omurların hareketinde 3 tip deformite bozukluğu belirlenmektedir.

Skolyoz ameliyatı merkezimizde erken teşhis ve tanı konularak uzman hekimlerimiz tarafından başarılı şekilde gerçekleşmektedir. Skolyoz dereceleri hekimlerimiz tarafından belirlenerek tedavi süreci başladığında eğer tedavi edilecek hasta küçük yaşta bir çocuk ise asla korkutmadan neşeli bir şekilde gerekli muayene ve yöntemleri uygulamaktayız. Skolyoz ameliyatı sonrası da yanınızdan ayrılmayacak olan hekimlerimiz süreç boyunca sağlıklı bir vücut tipine sahip olmanız için çabalayacaklardır. Skolyoz ameliyatı riski ve skolyoz ameliyatına hangi bölüm bakar gibi sorularınızı cevabı da yine hekimlerimiz tarafından verilecektir.

Skolyoz Tedavisi Nasıl Gerçekleşmektedir?

Bazı genleri bünyesinde taşıyan çocuklarda skolyoz hastalığı kendiliğinden gerileme göstermektedir. Ancak bu durum oldukça az rastlanan bir tedavi sürecidir ve bu sebeple de tedavi için rehabilitasyon ve fizyoterapi uygulamaları hızlı bir şekilde başlatılmalıdır. Erken yaşlarda teşhis konan hastalıkta ilerleme çok daha hızlı olacağı için fizyoterapi uygulamalarının yanında korsede kullanılmalıdır. Cerrahi müdahalede ise omur vida ve plaklarla orta bölüme alınmaktadır. Bu ameliyat sonucunda metaller sürekli hastanın vücudu içerisinde kalmaktadır. Ameliyat öncesinde skolyoz ameliyatı ne kadar sürer ve skolyoz cerrahisinde anestezi konularında oldukça sık soru gelmektedir ancak bunların süresini ve miktarını ancak tevdi yönteminiz belirleyecektir. Skolyoz cerrahisi Kadıköy ve çevresinde birçok hastane skolyoza hangi bölüm bakar sorusunun cevabını çeşitli hekimleriyle hastalarına verirken bizlerde İstanbul’un seçkin cerrahlarını ekibimiz içerisinde bulundurmaktayız. Merkezimize geldiğinizde hastalıkla ilgili daha detaylı bilgi alacak ve omurga eğriliği tedavisi fiyatları hakkında da tam bir bilgiye sahip olacaksınız.