Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı

Gözyaşının temel amacı içeriğinde bulunan enzimler sayesinde gözün yerine getirmesi gereken işlevleri sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilmesi için oksijen transferi yapılmasında rol oynamaktadır. Özellik bakımından tuzlu bir sıvı olan gözyaşı, havada bulunan ve dış etkilerle gözümüze gelen bakteri ve tozları kanallar yolu ile buruna iletmektedir. Bunların yanı sıra çeşitli enfeksiyonlara karşı direnç oluşturma görevi gören gözyaşı, oluşan tıkanık sebebiyle gerektiği zamanda olması gereken yerden ayrılmazsa gözler dış etkilere karşı oldukça savunmasız ve korumasız kalacaktır.

Gözde oluşan iltihaplanma, sulanma, gözyaşı kesesinde şişlik yada apse gibi şikayetler gözyaşı kanal tıkanıklığının habercisidir ve göz sağlığını oldukça tehdit etmektedir. Kanal tıkanıklığı problemi genelde düşük düzeyde olmaktadır ancak kalıcı enfeksiyon hastalıklarıyla kendini gösterebilmektedir. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı belirtileri tespit edildiği zamansa gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavi süreci başlayacak ve doktorlarımız yapılması gereken tedaviyi başarılı şekilde gerçekleştirecektir. Doğuştan gözyaşı kanalı tıkanıklığı ise erken tespit edildiği için ufak müdahaleler ve operasyondan sonra parmaklarla yapılan masaj yardımıyla giderilmektedir.

Gözyaşı tıkanıklığı ameliyatında en çok tercih edilen yöntem dakriyosistorinostomidir. Kısaca DSR olarak adlandırılan bu yöntemde kanalın tıkalı olan kısmı direkt olarak açılmamaktadır. Burun arasında tıkanıklık olan bölgeyle gözyaşı kesesi arasında kalan bölge bypass edilir ve yeni bir kanal açılarak işlem tamamlanır. Bu yöntemi özel kılan en önemli nokta ise operasyon bitip iyileşme süreci geçirildikten sonra tekrar böyle bir sorunun yaşanmamasıdır. Bunu belirtmemizin sebebi ise vücut yeni açılmış bir kanalı tıkamak isteyecektir fakat 6 ayı sağlıklı şekilde dolduran hastalar hiçbir şekilde böyle bir rahatsızlıkla tekrar karşılaşmayacaktır. Merkezimizde bulunan uzmanlarımız yapılacak ameliyatın hiçbir şekilde bir daha tekrar edilmemesi suretiyle gerçekleştirilmesini savunmaktadırlar.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Ameliyatı Sonrası Nasıl Bir Süreç İzlenmektedir?

İyileşme süreci kişiden kişiye ve ameliyattaki yönteme göre değişmektedir. Dikişli ameliyat için iyileşme süresi 7 ile 10 gün arasında değişirken endoskopik müdahale ile sağlıklı şekilde gündelik yaşama dönme süresi 2-3 gün arasında değişmektedir.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı lazer ameliyatı ile de tedavi edilebilmektedir. Ancak sebepler ve uygulanması gereken metotlar farklı olacağı için gözyaşı kanalı tıkanıklığı tüp takılması gibi durumlarda oluşabilmektedir. Hastalarımızın sıklıkla sorduğu gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı nasıl yapılır sorusu yöntemin farklılığın göre iyileşme sürecinde olduğu gibi farklılıklar göstermektedir.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı nasıl açılır sorusunun cevabını veren Estehaircity uzmanları bebeklere ve yetişkinlere çeşitli operasyonlar uygulayarak bu rahatsızlıktan kurtulmalarını sağlamaktadırlar. Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavi edilmezse ne olur diye merak eden hastalarımıza ileride oluşacak diğer problemlerin önüne geçmeleri oldukça zor olabilir cevabını verebiliriz. Operasyonların ne kadar süreceği ise uzmanlarımızın tedavi yöntemlerine bağlı olarak değişecektir.

Tuzlu bir sıvı olan gözyaşı; bakteri , yabancı cisimleri gözyaşı aracılığı ile dışarı sürükler. Gözyaşı enfeksiyonlara karşı direnç oluşturur, gözyaşı kanalı tıkanıklık sebebi ile görevini yapmaz ise gözlerimiz dış etkenlere karşı savunmasız kalır. Kalıcı enfeksiyon riski oluşturur, gözde sulanma, göz iltihabı, apse, gözyaşı kesesi bölgesinde şişlik..

Tedavi: Gözyaşı kesesi ile burun arasındaki bulunan bölgeyi bypass edilerek kanallar açılır. Müdahalenin kanalın yeniden tıkanmayacak şekilde yapılması öncelik alınır.