Katarakt

Gözün içinde yer alan merceğin saydamlık özelliğini kaybetmesi ve sonucunda görme durumunun azalması katarakt olarak adlandırılan göz rahatsızlığına sebep olmaktadır. Yüzdelik dilime bakıldığında %90 yaşlılığa bağlı olarak oluşan bu rahatsızlık her ne kadar yaşlılıkta ortaya çıksa da bazen bebeklerde bile görülebilmektedir. Saydamlığın kaybolmasıyla oluşan bu rahatsızlıkta lens opaklaşmakta ve rengi adeta buzlu cam halini almaktadır. Dünya yüzeyinde körlük sorununun çözüldüğü hastalıkların başında gelen katarakt Estehaircity merkezimizde de uzman doktorlarımız tarafından başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Katarakt tedavisi alanında uzmanlaşan doktorlarımız Katarakt ameliyatı ne kadar korkutucu veya zor gibi gözükse de gelişen teknolojiden yararlanarak bir zamanların amansız sorununa belirli operasyon sonucunda son vermektedirler. Katarakt ameliyatından sonra aynı şekilde ilgilenmeye devam eden yardımcı ekibimiz ve doktorlarımız oluşabilecek katarakt ameliyatı sonrası çift görme veya katarakt ameliyatı komplikasyonları konusunda da sizleri bir an olsun yalnız bırakmayacaktır. Katarakt cerrahisi çoğu hastalara gerçek anlamda umut ışığı olurken katarakt başlangıcı görülen hastalarda ekibimize başvurduğunda sorunun çözümsüz olmadığını anlamaktadırlar. Katarakt çaresi bulunan bir rahatsızlıktır ve hastalar profesyonel uzmanlarla çalıştıklarında görme kaybını önleyebilirler.

Katarakt Neden Oluşur?

Katarakt hastalığının en önemli sebebi yaşlılıktır. Yaşlılık dışında nedir diye soracak olursanız bazı göz cerrahileri sonrası, travmalara bağlı olarak veya göz tansiyonu gibi durumlarda da gerçekleşebilir. Bunların yanı sıra UV ışınları ve C vitamini eksikliği de katarakt oluşumunu hızlandırıp oluşan rahatsızlığı da daha hızlı bir şekilde ilerletmektedir. Tabi sadece saydığımız durumlarda değil bazen bebeklerde doğumsal katarakt durumu da görülebilir. Bu durumun en önemli sebebi anne adayının hamilelik döneminde yaşadığı kızamıkçık türü rahatsızlıklardır.

Nasıl tedavi edilir diye sorulacak olursa da katarakt probleminin tek tedavisi ameliyattır ve ameliyatta saydamlığını kaybeden lens çıkarılarak hastanın tekrar normal şekilde görmesi sağlanır. Sonrasında göze tekrar mercek konmadığın için hasta ameliyattan sonra oldukça kalın mercekli gözlük kullanmak zorundadır. Ancak bugünkü teknoloji ile hastaların gözüne mercek takıp sonrasında düşük numaralı gözlüklerle yaşamlarına devam etmelerini sağlamaktayız. Ameliyattan sonra katarakt göz damlası da doktorumuz tarafından tavsiye edilecek iyileşme süreci tedavilerindendir. Göz rahatsızlıklarından biri olan katarakt hakkında katarakt ameliyatı fiyat öğrenmek isterseniz de sizlere merkezimizde istediğiniz fiyat ve içerik bilgisini detaylı bir şekilde vereceğiz.

Göz içindeki lensin netliğini kaybederek opak bir görünüm, göz merceğinin yoğunlaşmasıdır. Şeker hastalarında, yeni doğan bebeklerde, fiziksel darbelerden sonra, kortizonlu ilaç kullanan kişilerde görülen rahatsızlıktır .Belirtileri; okuma zorluğu, çift görme, gece görünüşünde bozulma, renklerde soluklaşma, gözlük numarasının sık değişimidir. Katarakt ilaç ile tedavi edilmez, tedavi edilecek bir hastalık değildir. Tek tedavi yöntemi ameliyattır. Narkozsuz, iğnesiz, acısız yapılan operasyondan sonra hasta aynı gün evine dönebilir. Burada yapılacak olan ameliyatın kalitesi uzman hekimlere ve kullanılacak sarf malzemelere göre artar ya da kötü sonuç verir. Biz (FDA) belgeli sarf malzemeler ile profesyonel uzmanlar ile bu işlemlerimizi gerçekleştirmekteyiz. Ameliyatın başarısını göz içine konulan merceğin kalitesi %90 etkilemektedir. Kaliteli malzeme kullanılmadığı takdirde ayrı bir ameliyat riski ve maddi harcama anlamına gelir.