Retinada oluşan hastalıklar görme hücrelerini etkiler buna sebep olan şeker ve hiper-tansiyon hastalığına bağlı olan kanamalar, retina, damar tıkanıklıkları, sarı nokta hastalıkları, retina altında sıvı birikmesi, göz içine giren yabancı cisimler, retina tümörleri, ani veya yavaş görme kaybı, ışık çakmaları, görüşün perdelenmesi ,göz önünde uçuşan cisimler, görüş alanında karanlık bölgeler, kısa süreli görme kaybı gibi rahatsızlıkları olan kişilerde retina tedavisi uygulaması yapılır.

Retina

Retina, gözdeki bulunan arka iç duvarı kaplayan bölüm olup sinir lifleri ve görme hücrelerinden oluşmaktadır. Ağsı tabakaya sahip olan retina, yaklaşık 1,5 milyon sinir lifinin birleşiminden oluşarak yapısını tamamlamaktadır. Retina yüzeyinde görme hücreleri bulunur ve bu hücreleri besleyen damarlar retina içerisinde yer almaktadır. Retina içerisinde ışığın odağı ve merkez olarak bilinen görmeyi sağlayan bölge ise sarı nokta olarak adlandırılmaktadır.

Retina hastalıkları da genellikle hipertansiyon veya diyabete bağlı olarak meydana gelmektedir ve bu durumlar görme kayıplarının en sık rastlanan iki sebebi arasında sayılmaktadır. Görme kaybına sebep olan bir diğer durum ise retina yırtığı problemi olmaktadır. Retina dekolmanı sinir tabakası ile pigment epiteli arasında ayrıldığında yırtıklar oluşmaktadır. Hızlı bir şekilde tedavi edilip önlem alınmazsa yırtıksız veya yırtıklı retina dekolmanı çok ciddi görme kayıplarına yol açmaktadır. Retina dekolman probleminin en baş sebebi ise miyoptur. Retina ameliyatı yırtıklar ve retina büzüşmesi, retina çizilmesi, retina incelmesi gibi hastalıklar sebebiyle yapılmaktadır. Merkezimize başvuran hastalarımıza retina ameliyatları konusunda yardımcı olan doktorlarımız retina nakli konusunda da çeşitli bilgiler vermektedir.

Retina Yırtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Retina yırtığı ileri yaş ve çeşitli hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkıp günümüzde çoğu kişinin yaşadığı göz hastalığı türünden biri olmaktadır. Retina ameliyatı yapan doktorlar oluşan yırtığı kriyoterapi veya lazer fotokoagülasyonu yöntemi ile tedavi etmektedir. Seçilen her iki yöntemde ağrısız bir işlemdir ve pek rahatsızlık vermemektedir. Dejenere, delik veya yırtık olan bölgeler tıpkı kaynak mantığı ile lazerle yanık işlemi gerçekleştirilerek tedavi edilmektedir. Bu şekilde işlevini kaybetmeye yüz tutan retinanın sıvı sızdırması önlenmiş olur. Saydığımız işlemler o an gözünüzün hangi bölgesinde sorun var ise orayı onarmaktadır. Eğer yaptığımız işlemden sonra ileride tekrar böyle bir sorunla karşı karşıya gelirseniz sağlığınıza kavuşmanız için çalışan doktorlarımız muayeneler sonucu tekrar sizler için operasyon gerçekleştirecektir.

Retina Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Ameliyattan sonra doktorumuz sizlere birçok bilgi verecektir ve bunlara uyduğunuz taktirde sorunsuz bir iyileşme dönemi geçirmiş olacaksınız. Baş bölgenizi evde istirahat halinde iken dik tutmalı ve belli bir seviyede sabitlemelisiniz. Yapılan ameliyattan sonra görmenizle ilgili bir takım azlık durumu söz konusu ise sevdiğiniz aktiviteleri yapmaya yönelmelisiniz. İyileşme sürecinde verdiğimiz ilaçları ve kremleri düzenli şekilde kullanmanızda süreç içerisinde oldukça etkili olacaktır.

Hayatınızın her evresinde vücudunuzun en değerli varlığınız olduğunu unutmadan yaşamalı ve göz sağlığınız için çeşitli önlemler almalısınız. Herhangi bir hastalık durumunda ise Estahaircity metropol şehirde en iyi hizmeti veren merkezlerden biri olacak ve retina tedavisi fiyatları 2018 hakkında sizleri bilgilendirecektir!