Latincede hematoloji(kan hastalıkları ) anlamına gelen ve başta olmak üzere, lenf sistemi kan ile ilgili hastalıklar ve kemik iliğinin incelenmesidir. Hematolik anomiler, pıhtılaşma bozuklukları, demir eksikliği, benign lökosit bozuklukları, akut lösemiler, lenfomalar,kronik lenfoit lösemiler ve myeloma bağlantılı hastalıklar merkezimizde takip ve tedavileri yapılan hastalıklar arasında yer almaktadır. Hematoloji ve kemik iliği nakli dünya standartlarında en iyi donanıma sahip olan merkezlerden biriyiz. Kan kanseri ve kan hastalıklarının tedavileri her geçen gün artmaktadır. Kemik iliği nakli bu tedavilerin arasında önemli bir yere sahiptir. Kemik iliği nakli ‘kök hücre’ yeni gelişen teknolojiler sayesinde kan ve göbek kordonundan elde edilerek tedaviye sonuç veren teknikler arasındadır.
Kemik iliği nakli hasta grubu lösemiler, lenfomalar, multipl, myelom gibi kan kanserlerinin çok sık görülen tiplerinden oluşmaktadır. 2 çeşit ilik nakli vardır; otolog kök hücre ve allojenik kök hücre naklidir. Allojenik nakiller ilk önce kan bağı olan akrabalardan kardeş, anne, baba, diğer akraba bireylerinden aranmaktadır. Otolog ise hastanın kendisinden alınan kök hücelerin tekrar kendisine verilmesi şeklinde yapılan bir tedavidir. Her kardeş, anne ve babada uygun verici olmayabilir.
Toplanan kök hücre sayısı yeterli ve doku tipi uygun ise kullanılabilir.

Estehaircity’de Hematoloji

Genel olarak kan hastalıklarını inceleyen bilim dalına Hematoloji denmektedir. Dalak ve lenf bezi gibi organlara bağlı olan hastalıklar bu bilim dalı altında incelenmektedir. Kan hastalıklarını sıralayacak olursak da;

 • Kemik iliği yetersizliği
 • Kansızlık
 • Pıhtılaşma sorunları
 • Plazma hücre ve lenfoma bozuklukları
 • Çeşitli kana bozuklukları ve miyeloproliferatif hastalıklardır.

Kanda bulunan 3 ana bileşenden biri eksik veya hasara uğramışsa bu hastalıkalrın oluşması kaçınılmazdır. Üç ana bileşense beyaz kan hücreleri, kırmızı kan hücreleri ve trombositlerdir. Aslında günlük yaşantımız içinde bu tür rahatsızlıkların adını ve kan hastalıklarıyla ilgili birçok haber veya şikayet duyuyoruz. Bunlara dikkat ederek kendi vücudunuzda da gözlenen değişikliklere kulak vermelisiniz. Herhangi bir halsizlik durumunda veya başka belirtileri gözlemlediğinizde hematoloji konusunda uzman olan doktorlarımıza başvurmalısınız. Hekimlerimiz başarıları ve profesyonellikleri ile sizlere yardımcı olurken erken teşhisle ilerleyecek birçok hastalığın önüne de geçebilirsiniz. Hematoloji bölümü olan hastaneler, klinikler, merkezler sizlere bu konuda yardımcı olurken hematoloji laboratuarı bulunan merkezler tam hizmet almanızı sağlayacaktır.

Kansızlık Belirtileri Nelerdir?

Kansızlık dendiği zaman kişiler durumu pek fazla önemsememektedir. Ancak kan hastalıkları oldukça önem arz etmekte yaşamın devamlılığında ciddi sorunlara yol açabilen bir misyon üstlenirler. Çünkü mantıklı bir denklem kurulduğunda vücudumuzda her faaliyet kan aracılığıyla gerçekleşmektedir ve en önemli bileşen hasar gördüğünde genel olarak vücudun diğer bölümleri de hasar görecektir. Belirtilerini sıralayacak olursak da;

 • Kalp çarpıntısı
 • Nefes darlığı
 • Yüksek ateş
 • Gereksiz kilo kaybı
 • Kaslarda güçsüzlük
 • İdrardan kan gelmesi
 • Lenf bezinde büyüme
 • Deri kanamaları gibi belirtilerdir. Ancak saydıklarımız tüm belirtilerin oldukça az bir kısmını oluşturmakta ve bu liste uzayıp gitmektedir. Gördüğünüz gibi kan hastalıkları baş gösterdiği zaman vücudun her bölgesinde sorunlar artmakta ve hiç görülmeyen rahatsızlıklar meydana gelmektedir.

Hematoloji Testleri Nasıl Yapılmaktadır?

Sedimentasyon, Hemogram ve koagulasyon testleridir. Testler içerisinde bulunan Hemogram sıkça tercih edilen bir metottur. Halk dilinde kan sayımı olarak adlandırılan ve her sorunda herkesin başvurduğu bir test olan bu yöntem çoğu sorunun tespitinde ilk aşama olarak önemli bir basamaktır. Hematoloji laboratuarı Kadıköy ve çevresinde oldukça fazla merkez bulunmaktadır ve bu şekilde hematoloji belirtileri için direkt olarak testlerinizi yaptırabilirsiniz. Kapsamlı tedavi ve sürecin devam içinse sizleri merkezimizde ağırlamaktan mutluluk duyacağız.